Decoration

Lambid. Evolutsioon alates Edisonist kuni valgusdioodideni.

TrioLighting Pirn Globe 904 479 LightConcept

Lambid. Evolutsioon alates Edisonist kuni valgusdioodideni.

Hõõglamp

Lamp, Edisoni pirn Lussole GF-E-74 Loft , E27, D:60mm, H:140mm

Edisoni lambipirnil on vanust juba üle saja aasta! Ometi ei olnud ta esimene, kes sellise valgusallika lõi, enne teda oli teisigi. Kuid Edison patenteeris lambipirni meile enam-vähem tuttaval kujul: ta leiutas lambipesa, sokli ja lüliti. Sellest ajast alates on hõõglampi muudetud ja täiustatud – muutunud on kolvis olev gaas, materjal, millest kolb ja sokkel on valmistatud, kuid paljudeks aastateks jäi see ainsaks käepäraseks ja taskukohaseks valgusallikaks.

Seniajani on hõõglampidel hulgaliselt austajaid. Selle sooja klassikalist valgust ei aja millegi muuga segamini. Paljud tootjad jätkavad endiselt hõõglampide tootmise piiramist, nimetades neid dekoratiivseteks, sest paljudes arenenud riikides pole selliste lampide kasutamine igapäevaelus enam tunnustatud. Aga kohati ja aeg-ajalt, mõnes baaris või restoranilaua kohal saab näha vana head Edisoni lambipirni. Meie e-poest on teil samuti võimalik leida mitmeid selliseid lampe.

 

Gaaslahenduslamp

Kuid leiutajad ei tegelenud mitte ainult hõõglambiga. Kolbi täitva gaasi tõttu hõõguvate lampide loomise katsed algasid juba 1856. aastal, kuid alles XX sajandi 20ndatel aastatel õnnestus luua stabiilselt toimiv näidis. Ja siis algaski gaaslahenduslampide ehk päevavalguslampide ajastu. Selle rühma kõige populaarsemad lambid on kompaktluminofoorlambid. Need on üpriski ökonoomsed ja soojenevad vähe, kuid silmad väsivad nende tõttu kiiresti, tavalisi luminofoorlampe ei saa hämardada ja need sisaldavad elavhõbedat, mis raskendab nende kasutusea lõppedes kasutuselt kõrvaldamise protsessi. Kuid uute tehnoloogiate arendamine ei seisa paigal ja pealegi kasvab uute tehnoloogiate ilmumiskiirus aasta-aastalt. Tundub, et luminofoorlambid on just hõõglambid peaaegu välja tõrjunud, samas on needki juba lootusetult vananenud. Isegi Hiina – kõige suurem tootja maailmas – piirab päevavalguslampide tootmist, sest tegemist on perspektiivitu valdkonnaga. On ju nüüdseks valgusdiood-tehnoloogiad enesekindla sammuga valgusallikate turule sisenenud.

Valgusdioodlamp ehk LED-lamp

LED-lambi valgusallikaks on pooljuht (diood), mis helendab sellest elektrivoolu läbimisel. Seda tüüpi lampide eeliste seas on nende suur efektiivsus, vastupidavus, pikk kasutusiga, kompaktsus, ohutus ja ohtlike komponentide puudumine.

Esimesed masstoodanguna valmistatud LED-pirnid olid ülikallid, 200 USD näidis, kuid praegusel ajal muutvad LED-lambid vastava tehnoloogia arengu ja leviku tõttu pidevalt odavamaks. On ilmselge, et LED-valgusallikatel on tulevikku. Ja nende areng ei ole veel kaugeltki lõppenud. Tarbitava energia hulk väheneb ja LED-lampide efektiivsus suureneb. Targa maja kontseptsioon tugineb selliste lampide kasutamisele.

Meie veebisaidilt leiate mitmeid valgusdioodlampide variante ja meie artiklitest saate lugeda teavet selliste valgusallikate värvustemperatuuri õige valiku kohta.

 

Trio Cord 562

Trio Cord 562

Kasutamine disainivaldkonnas

Oluline on märkida, et nüüdisaegsed dekoratiivpirnid võivad toimida iseseisvate valgustitena, mis tähendab, et neid on võimalik kasutada ilma lambivarjuta. Leidub arvukalt selliseid mudeleid, kus kasutatakse mitut pirni või isegi ainult ühte pirni soklis, mis ripub dekoratiivpaelal.

LSP 9888 0 e1520154843700

LUSSOLE LSP-9888

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *