Decoration, Inspiration

Lambipirni ajalugu. 2. osa.

adara 15461h g26127 3

Lambipirni ajalugu – järg

Part 1.

Esimesed hõõglambid

Hõõglambid kasutavad elektrit, et soojendada klaaskolvi sees olevat süsiniku- või metallipõhist hõõgniiti, kuni see muutub kuumaks ja hakkab valgust kiirgama. Vaakum hoiab niiti liiga kiire süttimise ja klaaskolvi sisepinda mustumise eest. Paljud esimestest hõõglampidest seisid silmitsi samade probleemidega – kehva vaakumkonstruktsiooni, hõõgniitide viletsa kvaliteedi ja/või kalliduse ning pirni tumenemisega. Siiski mängisid need varased eksperimendid võtmerolli esimese kaubanduslikult elujõulise hõõglambi väljatöötamisel.

Read also: Lambid. Evolutsioon alates Edisonist kuni valgusdioodideni.

Kes leiutas hõõglambi: Edison versus Swan

Paljud õpikud omistavad pärast 10 000 erinevat katset tänapäevase hõõglambi leiutamise au Thomas A. Edisonile. Edison, vaieldamatult visionäär, polnud ainus, kes osales esimese kaubandusliku hõõglambi väljatöötamises. Seda au ja soliidset tasu väärivad lugematud keemikud, füüsikud ja leiutajad.

1878. aastal teatas noor Edison, et suudab kõigest kuue nädalaga luua ohutuma, odavama ja töökindlama hõõglambi, mis vahetab välja olemasolevad gaasilambid. See avaldus põhjustas gaasiettevõtete aktsiate järsu kukkumise.

Selle aja jooksul lõid Edison ja tema meeskond mitu hõõglampide prototüüpi, sealhulgas plaatinast hõõgniidiga lambi, mis oksüdeerus aeglaselt ja millel oli kõrge sulamistemperatuur, kuid lamp kustus iga mõne minuti tagant, mistõttu ei olnud selle kaubanduslik arendamine otstarbekas.

Samal ajal töötas inglise keemik ja füüsik Sir Joseph Wilson Swan iseseisvalt süsinikniidiga hõõglambi kallal. Swan alustas hõõglambi kallal töötamist kolm aastakümmet tagasi, kuid nagu teistelgi varasematel leiutajatel, jäi ka temal praktilise lambipirni loomiseks puudu usaldusväärsest vaakumist ja sobivast elektriallikast. 1878. aasta lõpus teatas ta Newcastle´i Keemiaühingule, et on loonud töötava hõõglambi ja sai juba samal aastal sellele Suurbritannias patendi. 1879. aasta veebruaris demonstreeris Swan töötavat lampi Newcastle´i kirjanduse ja filosoofia seltsis peetud loengu ajal. Tema lambi konstruktsioon koosnes kinnisest õhutühjast kolvist, plaatinajuhtmetest ja valgust kiirgavast süsinikelemendist.

Kuid kuigi Swani algupärane hõõglamp oli funktsionaalne, ei olnud see tegelikuks kasutamiseks siiski praktiline.

 

  1. aastal avastasid Edison ja tema meeskond, et kõrge elektritakistusega peenike hõõgniit on tõhusam. Vana-aasta õhtul demonstreeris Edison oma uut leiutist 3000 külalisele.

 

  1. aastal täiustas Edisoni meeskond lambipirni bambusniidi abil, mis põles 1200 tundi. Karboniseeritud bambusniit sai standardniidiks järgmiseks kümneks aastaks. Samal aastal sai Edison hõõglampide jaoks teise USA patendi.

 

Samal ajal kaebas Edison Swani kohtusse pärast vastastikuseid süüdistusi patendiõiguse rikkumises. Paraku ta kaotas ja oli sunnitud Swanile tasuma, tehes temast osaniku Briti elektriettevõttes. Mõne aasta pärast ostis Edison Swani osaluse ettevõttest välja.

Thomas Alva Edison küll ei leiutanud esimest lambipirni, kuid täiustas siiski kõige esimeste hõõglampide disaini ja näitajaid, et luua esimene kaubanduslikult tasuv lambipirn. Samuti töötas ta välja teisi leiutisi, mis muutsid lambipirni igapäevaseks kasutamiseks praktiliseks, mis tegigi ta tuntud nimeks ja kinnistas ajalooraamatutesse.

Edisoni hõõglamp püsis mitu aastakümmet muutumatuna, aga 20. sajandi alguses täiustasid ja viimistlesid mitmed Ameerika teadlased seda. Nüüd põles see kauem ja andis hajutatud valgust.

 

To be continued...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *