Inspiration

LED-lampe valgustemperatuur

interior MOD070PL L63B3K low

Kuidas LED-lampe kasutades valgustemperatuuri valikul mitte eksida?

1. osa.

LightConcepti ekspertarvamus.

Inimese silm ei „näe“ mitte ainult valgust ennast, vaid ka valguse temperatuuri. Valgus, mida me tajume, võib olla soe või külm. Kodu-, kontori- või tööstusruumi lampi valides on tähtis pöörata tähelepanu mitte ainult valgustugevusele, vaid ka valgustemperatuurile. Valgustemperatuur mõjutab värvitaju – me näeme valgust valgena, sinakana või siis hoopis kollaka ja oranži varjundiga. Need silmaga nähtavad värvid mõjutavad inimese enesetunnet ja meeleolu. Õigesti valitud lambid toetavad kontoris tööõhkkonna loomist ja aitavad kodus lõõgastuda.

Mida LED-lampide värvitemperatuur endast kujutab?Valgusti, LED-lühter FAD MOD070PL-L63B3K, Maytoni. Sisseehitatud LED-moodul. Kõrgus: 80-150 cm. Läbimõõt 80 cm; 63W. Valgusvoog: 2800 lm. Värvitemperatuur: 3000K Hajumisnurk: 120 interjöör 3

Kui teaduslikku määratlust veidi lihtsustada, võib öelda, et LED-lampide värvitemperatuur on parameeter, mis iseloomustab kiiratava valguse varjundit. Värvitemperatuuri mõõdetakse kelvinites (K) (termodünaamilise skaala autori William Thomsoni, lord Kelvini auks) ja sellel pole mingit pistmist lambi kuumutamistemperatuuriga. Tänapäeva LED-lambid toodavad erinevat värvi valgust vahemikus 2700 K kuni 6400 K ja isegi rohkem.

0 K korral on keha kiirgus täiesti must. Inimene hakkab nägema värvi, mille temperatuur on rohkem kui 800 K – selline värv on hõõguval raual. Kummalisel kombel on nii, et mida kõrgem on temperatuur kelvinites, seda külmem ja sinisem paistab valgus. Kuigi tundub, et see peaks olema vastupidi.

Allpool on tabel, mis selgitab, kuidas inimene tajub erinevaid värvitemperatuure:

1500–2000 K

See temperatuur on iseloomulik küünlaleegile, hõõguvatele sütele.

2000–2500 K

Traditsioonilised väikese võimsusega 40–60-vatised hõõglambid annavad tavaliselt nn sooja valgust.

2500–3000 K

„Kodu“ kollane valgus ja see, mida võib näha päikesetõusu ajal.

  Sellist valgust saab kasutada seal, kus on vaja luua kodune hubane õhkkond. Arvatakse, et niisugune valgus aitab inimesel lõõgastuda ja rahuneda. See aitab kauem kallite toodete nagu ehete või hõrgutiste vitriini juures seista. Aga on ka puudusi – selline valgus vähendab visuaalselt ümbritsevat ruumi.

3000–3500 K

See valgus on veel kergelt kollaka varjundiga, kuid neutraalsele valgusele lähemal. Niiviisi helendab võimas 200-vatine hõõglamp.

Sellist valgust on kõige parem kasutada suurtes ruumides, kuhu koguneb palju inimesi. Selles valguses tunneb inimene end füsioloogiliselt väga mugavalt ja tal on kergem keskenduda.

3500–4100 K

 Kõige loomulikum, meeldivam ja inimsilmale tuttavam valgus. See on selge ere päevavalgus. Selline valgus on inimesi saatnud sajandeid nende kõige produktiivsemate töötundide ajal.

  Sellist valgust saab kasutada peamise valgusallikana õppeasutustes, tehastes, vabrikutes ja kontorites, kuid sobib ka müügisaalidesse, avalikesse kohtadesse, kööki ja eluruumidesse.

4100–5500 K

Eredale päikesepaistelisele pärastlõunale iseloomulik värv.

  See on veel neutraalne, kuid muutub juba sinakaks ja omandab jaheda virgutava tooni.

Niisugust valgust kasutatakse sageli haiglates, kaubanduskeskustes, kontorites, haridusasutustes. See ei lase tööl liialt lõõgastuda ega õppetunnis tukkuma jääda.

5500–6000 K

Terav ja külm valge valgus, mida iseloomustab tugevnev sinine varjund.

Külm karm valgus toob esile kõik detailid, mistõttu kasutatakse seda ehete, muuseumieksponaatide, tööalade ja -pindade valgustamiseks tööstusettevõtetes. Kahjuks võib niisugune valgus pikaajalisel kasutamisel inimeste enesetunnet negatiivselt mõjutada.

LED Ribad Luxsson. 12V; 9.6W/m; 120 led/m; IP20. Valige värvitemperatuur:  4000K (päev valge). Kiirusta tellima Light Concept OÜ veebipoest! 1

LED Ribad Luxsson. 12V; 9.6W/m; 120 led/m; IP20. Valige värvitemperatuur:  4000K (päev valge).

To be continued...

 

Teine osa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *