Inspiration

Moodne valgus. 10 Manhattanil loodud trendi.

Manhattan

Moodne valgus. 10 Manhattanil loodud trendi.

Sel suvel toimusid Ameerika Ühendriikides traditsioonilised näitused: ICFF (Nüüdisaja mööbli rahvusvaheline näitus) ja WantedDesign-22. Just selliseid valgustuse valdkonna moetrende pakutakse meile ookeani tagant.

  1. LED-ribad muudavad elukohta

Üldiselt köögi tööpinna kohal harjumuspärane lineaarne valgus vallutab ka teised eluruumid. Valgusdioodribadele saab leida mis tahes ümbrise ja neid paigutada kodu ükskõik millisesse ossa. Näiteks minimalistlik versioon Londonist pärit stuudiost Hand & Eye, kus LED-riba asub keraamilistes torudes ning torud omakorda võivad paikneda kõikjal, mis tahes koguses ja igasuguse nurga all.

hand and eye o beam

 O beam – lightconcept

 

  1. Värv, värv, värv

Erksavärvilisi valgusteid ei kasutata juba enam mitte ükshaaval, vaid rühmadena. Neid saab paigutada paarikaupa või isegi kogu vikerkaarespektri välja riputada, kui ala seda muidugi võimaldab. Samuti ei lähe moest mitmesuguste metallikvärvidega valgustid. Muide, nii patineeritud messingu kui ka vanandatud vase väljanägemine on rohkem kui aktuaalne.

  1. Kohandage enda jaoks

Paljud tootjad loovad juba selliseid valgustimudeleid, mille lõpliku kuju saab tarbija ise kohandada.

Näiteks Juniperi magnetrada, mida saab painutada. Ühest toiteallikast on võimalik luua 45 meetrit valgustust. Miniatuursed valgustid kinnitatakse vahetult magnetribale.

Juniper Multiverse HD Gallery

Juniper Multiverse – lightconcept

Veel üks huvitav variant Anony-stuudiolt. Rippvalgusti juhtmeid ja riputeid saab painutada ja kinnitada mis tahes kujul.

anony

Anony – lightconcept

 

  1. LED ja OLED

Valgusdioodid on energiatõhususe võitluses hõõglampe juba pikka aega võitnud. Kes teab, äkki surub OLED peagi välja ka LED-lambid? Praegu aga eksisteerivad nad suurepäraselt koos ja isegi täiendavad üksteist. OLED-id on süsinikmaterjalist valmistatud orgaanilised valgusdioodid, mis küll ei vaja valgushajutit, kuid nad pole veel nii kirkad kui LEDid. Seevastu valgus, mida OLED-valgustid annavad, on inimsilmale meeldivam, see pole nii külm ja ärritav. Ja OLED-plaadid ise on õhukesed ja painduvad.

  1. Mitte üksnes kristall

Nüüdisaja meistrite jõupingutustega luuakse säravad glamuursed näidised elegantsetest valgustitest ilma kristalli kasutamata, mis on selliste lühtrite puhul tavapärane. Näiteks see Sharon Marstoni mudel, mis on valmistatud parimast luuportselanist, poleeritud metallist, klaasist ja optilisest kiust. Selle tulemusena näeme võrratut näidist, mis kujutab endast helendavaid hapraid lilli sädelevatel niitidel.

sharon marston

Dujardin, Sharon Marston – lightconcept

  1. Digimaailm ja käsitöö

Digitaalse ja traditsioonilise disaini sünergia võimaldab ebatavaliselt eredaid tulemusi. Näitena võib tuua stuudio Forma Rosa projekti, mille raames valmistavad Peruust pärit käsitöölised käsitsi lambid, mille disaini on loonud tehisintellekt.

Samuti kasutatakse valgustite tootmiseks väga originaalseid materjale – looduslikust ränist ja hapnikust on loodud ootamatult kergtöödeldav keraamikat meenutav materjal. Sellest on valmistatud stuudio Swadoh rippvalgusti. Materjal on saanud nime Pehme kivi.

SWADOH

Swadon, soft stone – lightconcept

  1. Pange laadima

Kompaktsete mõõtmetega kaasaskantavad laetavad valgustid, järjekordne uue aja sümbol. Näiteks valgusdioodlampidega valgusti Astral.

  1. Savist voolitud

Veidi ootamatu valik, kuid näitusel sai näha palju käsitsi valmistatud lambivarje ja keraamikast korpusvalgusteid. Toodete värv on jäetud enamasti naturaalseks.

  1. Midagi enamat kui vaid valgus

Skulptuurne valgustus on valgustite disaini uus trend. Skulptuurseteks nimetatakse selliseid elektriseadmeid, mille puhul esteetiline eesmärk on ülimuslik praktilise ees. Kunstiline vorm on olulisem kui kasutuskoht majapidamises. Viimasel näitusel USAs oli selliseid lampe enamik, nende kuju, värvid ja materjalid olid hämmastavad.

Näiteks õmbles Milano kunstnik M. Monticelli banaanipuu kiududest kõrge elegantse lambi.

monticelli

Aquarius Awakening, M.Monticelli

  1. Ringi sulgemine

Lihtsad ümmargused seinavalgustid, mille keskel on lambipirn, on uus ülemaailmne valgustustrend. Need kettad on sageli valmistatud mitmesugustest ringlussevõetud materjalidest ja need pole mitte ainult praktilised valgusallikatena, vaid näitavad ka kestlikkuse olulisust kõigis valdkondades, kaasa arvatud disainis.

handeye

hand&eye – lightconcept

Read also:

Londoni disainifestival.

Maison&Objet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *