Decoration

Poul Henningseni legendaarne valgusti Artichoke

ph artichoke lp

Poul Henningseni legendaarne valgusti Artichoke

Poul Henningsen on väljapaistev Taani disainer, arhitekt, kirjanik ja kriitik. Esimene valgustusteooria spetsialist. Kõige enam on ta aga saanud maailmas tuntuks PH-lampide (Poul Henningseni)  loojana. Tema kuulsaim töö valgustite disaini vallas on lühter Artichoke, mis paistab silma oma ilu ja tõhususe poolest.

Henningseni valgustid on olnud populaarsed juba ligi 100 aastat ning nende kuulsuse saladus ei peitu ainult meeldejäävas välimuses, vaid ainulaadses mitmetasandilises varjustussüsteemis, mis annab valgusele kuldse kuma. Leiutaja ema olevat kord kurtnud, et tavalise lambi ere valgus toob liiga teravalt esile tema näojooned ja  teeb nähtavaks kõik  naha ealised muutused. See ajendas teda uurima valgustite disaini ja mõne aja pärast esitleski ta oma mitmetasandilise varjustussüsteemiga valgustit, mis sai  1925. aastal Pariisi rahvusvahelisel dekoratiivkunsti ja tööstusmodernismi näitusel kõrgeima auhinna. 

ph lamp 2 1

See oli üks esimesi PH-lampe, kuid veel mitte Artichoke. See ilmus hiljem.

1958. aastal töötas Henningsen Kopenhaageni restorani Langelinie Pavilloneni renoveerimisprojekti jaoks kolme kuuga välja Artichoke´i disaini ja andis uuendatud restoranile üle viis sellist valgustit. Kaks aastat hiljem alustas Taani ettevõte Louis Poulsen masstootmist.

Artichoke on valmistatud 72 õielehekujulisest metallplaadist, mis on kinnitatud maleruutude põhimõttel 12 kroomitud kaarele. Kogu see konstruktsioon paikneb ümber pirni, varjates seda täielikult ja pakkudes igas suunas ühtlast valgust, mis ei käi silmadele. Õielehed kinnitatakse alusele käsitsi.

ph artichoke black all sizes

ph artichoke black all sizes

Tänaseni on  valgusti Artichoke saadaval 4 erinevas suuruses, kuid kõik need lühtrid on üsna massiivsed ja nõuavad tugevat jaotuskarpi.

Artichoke´i valgusti on iseenesest juba silmapaistev kunstiobjekt ega nõua seetõttu pompoosset ruumi. See sobib pigem neutraalse ja lakoonilise stiiliga ruumi.  Kuhu iganes selle valgusti paigutate, on vauefekt garanteeritud. On võimatu ette kujutada, et see interjööridetail tähelepanuta jääb. Seejuures võib korteris Artichoke´i paigutada ükskõik kuhu –  kööki laua valgustamiseks ja lastetuppa, kus hubasust loob valge mudel, ja magamistuppa, kus selle ainulaadne valgus loob rahuliku meeleolu, ning elutuppa, kus see köidab imetlevaid pilke. Ühesõnaga kõikjale. Ja selle valgusti sobivusest hotelli või restorani ei maksa rääkidagi.

Henningsen nägi otsest seost valgustuse kvaliteedi ja koduse õhkkonna ning pererahva  üldise heaolu vahel.

2008. aastal, kui valgusti Artichoke sai 50-aastaseks, tuli välja mudel, mille õielehed olid kaetud 24-karaadise kullaga. Selline mudel maksab 70 000

eurot.

PH Artichoke Cobber

PH Artichoke

Artichoke on tõeline 20. sajandi disainiikoon. Nagu paljusid teisi disainikunsti teoseid, on ka seda valgustit korduvalt järele tehtud. Kuid selle tootmise keerukust arvestades on kvaliteetset koopiat peaaegu võimatu leida. Tänapäeval on Poul Henningseni valgustite tootmise litsents vaid Taani ettevõttel Louis Poulsen. Artichoke´i hind algab 9000 eurost. Artichoke´iga sarnased valgustid:

 

2 thoughts on “Poul Henningseni legendaarne valgusti Artichoke

  1. Sofia ütleb:

    Kas olete proovinud sellise lambi all ajalehte lugeda või nõelale niidi tõmmata? See on mõeldud ainult ilusate piltide jaoks ajakirjades. Sellega on võimatu elada.

    1. admin ütleb:

      Väga huvitav märkus. Täname, et tundsite huvi meie artikli vastu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga