Inspiration

Disainiöö 2022

Manufaktuurihoone 2022

Disainiöö 2022, Tallinn

 19.-25.09.2022 toimus Tallinnas seitsmeteistkümnes disainifestival Disainiöö. Tegelikult töötas näitus päeval, kuid Disainiöö on juba väljakujunenud nimi.

 Sel aastal peeti põhiüritusi juba tsaariajal tuntud manufaktuuri vanades ruumides, kuhu tavapärastel aegadel ei pääse. Viimatise festivali üks eesmärke oli näidata vanade ajalooliste ruumide taaselustamise võimalust kultuuri kaudu. Lisaks oli näitus pühendatud jätkusuutlikule arengule, keskkonnakaitsele ning jäätmete “rohelisele” töötlemisele ja taaskasutamisele.

a0f38d2b ab76 4248 8d43 722d80044884

Manufaktuurihoone, Tallinn 2022

Juba tänaval köidab esimese asjana pilku suur ümmargune valgusti, mis justkui hõljuks vabriku  iidse seina avauses. Manufaktuurihoone ainulaadne arhitektuur on inspireerinud  eelkõige valgusdisainereid, kelle installatsioone näeme kõige ootamatumates kohtades.

Manufaktuurhoone, disainiöö 2022

Manufaktuurihoone, Disaniöö 2022, Tallinn

 Manufaktuuri arvukate sammastega saalid on täidetud kohalike ja rahvusvaheliste ekspositsioonidega. Näiteks otse sissepääsu juures tervitab külastajaid BRUNO ekspositsioon – BRUNO auhinnaga pärjatud toodete näitus. Seda auhinda antakse erilistele toodetele või tootegruppidele, mille disainerid on loonud iseseisvalt või koostöös tootjaga. Siin võis näha interjööriesemeid, valgusteid, moodsaid aksessuaare ja palju muud.

 Itaalia välis- ja rahvusvaheliste suhete ministeerium esitles näitust „3CODESIGN. 3R: Reduce, Recycle, Reuse”, kus eksponeeriti originaalseid toodeteid, mis on valmistatud taaskasutatud materjalidest või vanadest asjadest. Seal oli valgusteid, mööblit ja majapidamistarbeid.

Disainitänaval esitleti arvukalt  Eesti, Moldova, Gruusia disainerite töid, sealhulgas keraamilisi nõusid, puidust lõikelaudu ja kuumaaluseid. Välja olid pandud Gruusia disainerite  originaalsed võlulambi või mitmevärviliste sammaste kujulised valgustid, mis on loodud mitmesugustest geomeetrilistest kujunditest, ning Eesti brändi uBent kumeratest puitliistudest valmistatud valgustid. Näha võis ka käsitsi värvitud puitmänguasju, märke ja külmkapimagneteid ning palju kvaliteetseid disainerirõivaid.

21f365c7 a67c 4f08 a617 b975fa5ae8da

Gruusia valgusti


82580e84 f5ab 4213 9b07 79d5d3d3f72b

uBent


Valgustid Gruusiast

Valgustid Gruusiast

 Eraldi saalis oli näitus SEAT-projekti originaaltoolidest EKA esmakursuslastelt.

 Ootamatu oli näha Juri Lotmani sajandale sünniaastapäevale pühendatud graafikatööde näitust “Ennustamatus”.

Manufaktuurihoone, Taliinn 2022, Disainiöö

Manufaktuurihoone, Taliinn 2022, Disainiöö

 Lastele olid oma üritused nimega Minimanufaktuur. Sellesse tsooni pääses torudest tehtud labürindi kaudu.

 Lisaks manufaktuurihoones  toimunud põhinäitusele oli linnas hulgaliselt satelliitnäitusi: EKAs, HOP-galeriis, tarbekunsti- ja disainimuuseumis, Eesti arhitektuurimuuseumis ja mujal.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *