Decoration, Inspiration

Lambipirni ajalugu. 1. osa.

seinalamp lenius 15053w g19479

Lambipirni ajalugu

Tänapäeval kasutatava tavalise lambipirni ajalugu on täis rivaalitsemist, ebaõnnestumisi ja suuri saavutusi. Elektrilampi nimetatakse inimkonna kõige olulisemaks leiutiseks. Lambipirn aitas kehtestada ühiskondlikku korda pärast päikeseloojangut, pikendas tööpäeva õhtuni ning võimaldas pimedal ajal ohutult liikuda ja reisida. Ilma lambipirnita ei oleks meil ööelu. Kuid vastupidava ja taskukohase valgusallika loomine pole olnud nii lihtne, kui paljud ajalooraamatud seda kirjeldavad. Tänapäevane lambipirn on paljude novaatorite 150 aasta töö ja pidevate täiustuste tulemus.

1700. aastad

Esimesed kunstlikud valgusallikad

Enne elektrivalgustuse tulekut kasutasid inimesed pimedatel õhtutel ja öödel kodust väljas liikumiseks tervet hulka erinevaid nippe. La Manche´i lähedal asuvas Downsi piirkonnas kasutati heledat paepinnast majakatena, mida nimetati pinnalaternateks. Metsastel aladel eemaldati puudelt koor, et paljastada selle all olev heledam puit. Selgetel öödel oli kuu ja tähtede valgus piisavalt tugev, et aidata teekäijatel orienteeruda.

18. sajandil olid enamuses kodudes ja ettevõtetes valgusallikateks küünlad ja õlilambid. Need varased valgusallikad andsid nõrka valgust, suitsesid ja sageli lõhnasid halvasti. Samuti olid need ohtlikud ja nõudsid pidevat järelevalvet. Jõukad aristokraadid kasutasid oma luksuslike majade valgustamiseks mesilasvahast ja spermatseedist küünlaid. Keskklass kasutas odavaid rasvaküünlaid, päris vaesed aga loomsesse või taimsesse rasva kastetud roost valmistatud improviseeritud küünlaid, mis põlesid ja andsid valgust väga lühiajaliselt.

Read also: Valgustid. Alates tõrvikutest kuni pooljuhtideni.

1800. aastad

19. sajandil vahetas küünlad ja õlilambid paljudes majades välja gaasivalgustus. Samuti hakati sellist valgustust kasutama ettevõtetes ja tänavatel. Gaasilambid andsid eredamat ja tõhusamat valgust. Lisaks sellele olid need küünaldest ja õlilampidest 75% odavamad ja nendega oli lihtsam ja ohutum töötada. 1850. aastateks valgustasid USA-s ja Euroopas enamikku tänavaist gaasilaternad. Gaasivalgustus aitas vähendada kuritegevust ja parandada haritust paljudes valdkondades. Kui elekter sajandivahetuse paiku levinumaks muutus, asendati gaasilambid tänavatel, ettevõtetes ja teatrites hõõglampidega.

 

1802. aasta

Esimesed elektrilaternad

1802. aastal lõi Sir Humphry Davy, inglise füüsik esimese elektrivalguse, juhtides voolu läbi plaatinariba. Helendus ei kestnud kaua, kuid tähistas lambipirnide ajaloo algust. 1809. aastal demonstreeris Davy Kuninglikus Instituudis Londonis esimest süsikaarlampi. Teadusringkond ja avalikkus olid demonstratsioonist vaimustuses, kuid kaarlamp põles liiga eredalt ja tarbis palju voolu, mis tegi lambi kaubandusliku arendamise ja tootmise mõttes ebapraktiliseks. Möödus mitu aastakümmet, enne kui elektrigeneraatorid kaarlambid tänava- ja teatrivalgustuse jaoks praktiliseks muutsid.

 

1875. aasta

1875. aastal töötas vene elektriinsener ja leiutaja Pavel Nikolajevitš Jablotškov välja esimese praktilise kaarlambi, tuntud kui «Jablotškovi küünal». 1878. aasta maailmanäitusel Pariisis paigaldati Ooperi avenüüle, Prantsuse Teatri väljakule ja Ooperiväljaku ümbrusesse umbes 64 Jablotškovi küünalt, mille eest linn sai kuulsa hüüdnime «Tulede linn». Näituse edukus mõjutas elektrivalgustuse levikut massidesse ja peagi paigaldati paljudele tänavatele USA-s ja Euroopas kaarlambid.

Kaarlambid andsid intensiivset eredat valgust, mis sobis ideaalselt tänavate ja avatud ruumide valgustamiseks, kuid ruumides kasutamiseks pimestav valgus ei sobinud. 1880. aastate lõpus hakkasid Thomas A. Edison ja paljud teised leiutajad töökindla ja ökonoomse sisevalgustuse otsinguil eksperimenteerima hõõglampidega. Kaarlampe kasutati prožektorites, majakates, staadionide valgustamiseks, valgustuseks filmitööstuses, filmiprojektorite lampidena ja muudes suure intensiivsusega valgustusseadmetes 1980. aastateni.

To be continued...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *