Decoration, Inspiration

LED-lambid. Kuidas vähendada elektrikulusid?

987 679 A

LED-lambid. Kuidas vähendada elektrikulusid.

Tänapäeval aetakse harva juttu ilma elektri hinda mainimata. Pole saladus, et paljud on juba hakanud vooluvõrgust välja tõmbama elektriseadmeid, mis olid seal kogu aeg paigas, mõni peseb pesu ainult öösel, hirmutades naabreid pesumasina müraga, mõni istub pimedas. Riigi tasandil arutatakse elumajade ajutiste elektrikatkestuste ja tänavavalgustuse vähendamise teemadel. Kahtlemata vähendab see elu kvaliteeti ja turvalisust. Mida saab aga tegelikult teha, ilma hulluks minemata, et elektrit säästa ja selle tulemusena elektrikulusid vähendada?

Üks ilmsemaid ja valutumaid viise on asendada oma kodus kunstlikud valgusallikad ehk teisisõnu elektripirnid energiatõhusate variantide vastu.

Teavet selle kohta, kuidas lambipirnide arendamise ajalugu on arenenud Edisoni lambist LEDini, saate artiklist meie veebisaidil.

Energiatõhusad valgusallikad on viis elektri säästmiseks.

Kulud, mida kannate vanade lambipirnide asendamisel uute, energiasäästlike pirnidega, tasuvad end ära kogu uue valgusallika tööea jooksul.

Valgusdiood- ehk LED-pirnid kuuluvad kõrgeimasse energiatõhususe klassi.

Kõik pirnid on märgistatud vastavalt Euroopa energiatõhususe klasside õigusaktidele. Kõrgeim klass on A ja madalaim G. LED-pirnid kuuluvad kõrgeimasse A-klassi ning hõõglambid klassidesse E ja G. Ilmselgelt tuleks energiatarbimise vähendamiseks esimese sammuna asendada hõõglambid LED-lampidega.

LED-lampidel on mitmeid omadusi. Loetleme siinkohal mõne neist.

903 454

903 454

Kiirgusvärv.

Seda iseloomustab värvitemperatuur ja mõõdetakse kelvinites. Kelvinite arvu suurenedes muutub värv soojast külmaks. Leidub LED-lampe, mille

kiirgusvärvi saab muuta. Täpsemat teavet selle kohta saate meie artiklist.

Võimsus.

See näitaja on märgitud lambipirni pakendil. Oluline on mõista, et LED-lambid tarbivad 6-8 korda vähem energiat kui hõõglambid ja säravad peaaegu 10 korda eredamalt. Näiteks särab 12W võimsusega LED-lamp nagu 100W Edisoni pirn. Sellest tulekski juhinduda valgusallikate LED-lampidega asendamisel.

Mõistlik plaan LED-lampidele üleminekuks.

Ei tasu pead kaotada, muuta kogu valgustus korraga LEDideks ja oodata, et elektriarved langevad korraga mitu korda. Kahjuks ei ole meie kodude peamisteks elektriõgijateks lambid, vaid muud elektriseadmed, peamiselt soojendavad seadmed – pliit, triikraud, veekeetja, soojendi. Kuid LED-lampidele üleminek aitab vähendada elektrikulusid 15-20%, mis on samuti palju.

Mõned nõuanded:

  • Asendage LEDidega ainult suure võimsusega lambid – alates 60W. Väikese võimsusega lampide väljavahetamine ei pruugi end ära tasuda.
  • Kõigepealt asendage pirnid nendes lampides, mis ööpäevas kõige rohkem põlevad. Näiteks elutoa lühtris või kabineti laualambis, kui teete kaugtööd.
  • Ärge ostke kõiki sama tootja LED-lampe korraga, teile ei pruugi meeldida värvitoon, millega konkreetne lamp põleb. Proovige ühekaupa.

Kokkuvõtteks võib öelda, et võrreldes eelkäijatega on LED-lambid kõige nüüdisaegsem ja tõhusam lahendus kodu valgustamiseks. Ja kui teil on veel küsimusi, pöörduge meie e-poodi LightConcept ja püüame leida teile parima lahenduse.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *