Uncategorized

Kunstlik valgustus on kaasaegse tsivilsatsiooni üheks tunnuseks. 

kunstlik valgustus

Asi on selles, et avatud leegil, näiteks lõkkel, pirrul ja isegi kaminal on madal kasutegur ning viimast välistades ei sobi eluruumiga eriti kokku. Õlivalgustiste ja küünalde asemele tulid gaasipõletid ja priimused. Kuid ka hapnikku põletav ja ruumi süsihappegaasiga täitev ohtlik tuli ei ole parim variant.  

Algselt ei õnnetunud elektrit eriti utilitaarseks teha. Elektriseeritud (elektrifitseeritud), paberitükkidega nõrgalt toimiv merevaik, Püha Elmo saladuslikud tuled, äike – kõik see ei sobinud interjööri. Vaid sada viiskümmend aastat tagasi nägi maailm hõõglampi. Täna on elektriseadmete arv ülisuur ja mitmekülgne, kuid erinevad valgustid, seda enam valgusdioodtooted on nende seas kindlad liidrid.  

Pika aja vältel tegelesid insenerid lampide täiustamisega, kuid aastakümnete vältel oli valgustusallikaks peenike, vooluga hõõgvele aetud spiraal. Kuigi veel XIX sajandi lõpus tegid nii Edison kui Tesla katseid gaaslahenduslampidega – tänaste luminestsentslampide eelkäijad, kasutati just hõõgniiti sagedamini valgustamise eesmärgil. Ning täna esitletakse poelettidel traditsioonilisi hõõgumisliike – luminestsentslampe ja hõõglampe, samuti valdusdioodiga variante.   

Ka meie interet-kaupluses on teil võimalus soetada erineva võimsuse ja kõikvõimalike kujuteguritega lampe ja valgusteid. Tänu unifitseerimisele on nendel lampide võrku ja voolu lülitamise ühtsed standardid. On olemas madalpinge variandid: 12, 24, 36 V, mis töötavad 220 V vahelduvvooluvõrguga, samuti igaks eluvajaduseks vajaliku võimsusega – 15 kuni 500 W.   

Tuleks meeles pidada, et valgustuse hulka kuuluvad mitte ainult korteri ja sissekäigu lambid. See on ka valgus kontorites, majades, tootmises või laos, estakaadidel ja tänavatel, sõiduteedel ja metroos ning isegi kaevandustes. Meil leiate mitte ainult tavapäraseid olmelampe, vaid ka gaasiga täidetud valgusteid – naatrium-, elavhõbe-, metallhalogeen-, halogeenlampe ja isegi kõrgsagedusega stroboskoope.  

Tänu valgustitele ja nendele mõeldud aksessuaaridele õnnestub saavutada vajalikku valgusrežiimi. Valgustuse võib seadistada magamistoale või köögile, kontorile või vastuvõturuumile. Ühesõnaga – absoluutselt igasugusele interjöörile. Vajadus tekib olme-, tööstusvalgustite järele, milledel on erineva konstruktsiooni ja võimsusega prožektorid. Nendega valgustatakse laoruume, tootmisruume jm. Meil leiate avariivalgusteid, erinevat tüüpi aku-, trafo- ja valgusdiood drosseleid (ahendusseadised), laternaid, öölampe, ballaste, elektripadruneid.  

Hõõglambid, võrreldes sama valguseraldusega luminestsents- või valgusdioodtoodetega, näitavad vähest efektiivsust, samas aga on hinna poolest odavamad. Seejuures muutuvad uudistooted üha kättesaadavamateks, kusjuures nende efektiivsuses ei ole mingit kahtlust. Tootmisruume valgustatakse käesoleval ajal senini halogeen- ja luminestsentsvariantidega, korterites ja kontorites aga kasutatakse kokkuhoidlikumaid energiasäästlikke valgusteid. Lisaks säästlikkusele on nendel kestev kasutusaeg ning valgustuse ühtsete parameetrite juures tarbivad vähem energiat.  

Tootjad tegelevad endiselt hõõglampide täiustamisega, mis soodustab nende tööaja pikendamist. Tänu kolvis inertgaasi asendamisele halogeenidega kasvab nende ressurss viiekordselt. Miinusteks aga peetakse endiselt madalat energiaefektiivsust. See-eest on üks pluss – tavapärane valgusspekter.  

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga