Uncategorized

Riputame valgustid õigesti: 5 soovitust  

Riputame valgustid

Tundub nii, et lampi riputada on üks kõige lihtsam tegevus, tegelikult aga on selles mõned peensused, millele tuleks kindlasti tähelepanu pöörata. Seega tuleb mõista nii seda, kuidas valgustit õigesti üles riputada, kui ka seda, millised üleüldse eksisteerivad lühtri paigaldamise variandid erinevates interjöörides.  

Pöörame tähelepanu selle ruumi tüübile, milles hakkame lühtrit riputama  

Valgusti paigaldamist kirjutuslaua või köögilaua, samuti baarileti kohale võib määratleda mõne teguriga. Mõned nüansid:  

  • valgustusseadme enda välisilme ja mõõdud;
  • lae kõrgus;
  • tuba, kuhu riputatakse valgusti;  
  • teie enda soovid.

Lisaks nimetatud omadustele on mõningad universaalsed ja tõhusad näpunäited, tänu milledele võib lambi õigesti riputada praktiliselt mistahes ruumi. Kavatsedes korraldada toas valgustust, tuleb neid kindlasti meeles pidada. 
Jätke meelde, et kui toas liiguvad inimesed, ei tohiks lamp rippuda madalamal kui 2 meetrit. Vajalik selleks, et kodused ja külastajad ei takerduks sellesse kätega või isegi peaga. Esikus ei tasuks eelistada eranditult sisseehitatud valgusdioodvalgustust, keeldudes kujunduse poolest huvitavatest valgustusseadmetest. Esikutes, hallides ja saalides on on arvukalt paigaldusvariante. Just nendesse ruumidesse satume mistahes eluruumi sisenedes, veel aga veedetakse seal palju aega ja eriti käib see külalistetoa kohta. Lisaks kõigele muutuvad sageli nii esikud kui vestibüülid kaudselt selle osaks või siis külgnevad avatud köökidega. Järelikult on tähtis veenduda selles, et nendel on üks stilistlik, ühtset revikut moodustav lahendus. Ja kindlasti meeles pidada kahe meetri reeglit.   

Millisel kõrgusel aga  peaks rippuma valgusti lõunalaua kohal? Valgustusseadet soovitatakse paigaldada laua kohale 75-90 cm kõrgusel. Kui riputate selle madalamale, võivad tekkida probleemid lauaplaadi kasutamisel – laua katmisel, taldrikute koristamisel, söömisel. Taoline ulatus on aktuaalne, kui ruumides olevad laed on üsna madalad, umbes 2,5 m. Kui aga laed on kõrgemad, peaks iga uue 30 cm korral tõstma valgustusseadet veel 10 cm võrra. Näiteks, kui kõrgus küündib 3 meetrini, võib paigaldada valgusti 15 cm võrra kõrgemale, kui eelnevas olukorras. Lõunaala kohal rippuv lühter paistab imelisena, seda eriti pimedal ajal. Valgustavad nad ju kogu ruumi ning tänu nendele luuakse romantiline ja kambriõhkkond. Sellega tagatakse nii laua, kui selle taga istuvate inimeste hea valgustus.

Kui jutt käib laua kohal rippuvatest avatud plafoonidega valgustusseadmetest, tuleks need riputada nii, et need ei pimestaks lõunastavaid inimesi. Ei tasuks eelistada liialt erksaid lampe – lauda suudab valgustada isegi selline valgusallikas, mille võimsus ei ületa 60 W. Kuid kui te ikkagi soovite kasutada võimsaid lampe, tasuks pöörata tähelepanu opaalklaasist lampidele, valguse ühtlaseks hajutamiseks aga tasuks lambivari paigutada laua kohal 1,5 meetri kõrgusele.  

Kui aga soovite kaunistada lõunatamise ala kahe lambiga, on tähtis mõista, et ka siin on ruumi ühtlaseks valgustamiseks olemas omad saladused. 

Näiteks on vaja, et lühtrid jaotaksid lauaplaadi kolmeks võrdseks osaks. Sel juhul peaks kahemeetrise laua korral riputama lambid 65 kuni 130 cm kaugusele ühest otsast.  

Pidage meeles, et paigaldatud lamp, nagu ka lambivari määravad laelambilt tuleva  valguse raadiuse. Valguse täpne suund tagatakse kitsa ja pika, valguse hajutamist aga ümara lambiga.   

Valgusti kõrguse tehnilised piirangud  

Samuti tuleks meeles pidada, et esinevad mõningad tehnilised piirangud, milledega võib ruumis valgustusseadmeid paigaldades kokku põrkuda. Sageli on lühtri õige paigaldus määratletav sellega, kuidas laes kulgevad kaablid, nende pikkus ja iseloom. Samas peab mõistma, et turul on arvukalt igaks olukorraks sobivaid pakkumisi. Nii näiteks võib valida variandi, kus on täiendavad kinnitusnöörid. Tänu nendele võib paigutada valgustusseadmed mistahes mugavasse kohta. Selle arvel ilmub interjööri valgustuslahenduses laialdane avarus.  

Järeldused

Niisiis, lahendada valgustusseadme õiget paigaldamist ruumis on võimalik. Jah, sageli põrkuvad ostjad kokku selliste probleemidega kui liiga väiksed või suured valgustid või siis mitte eriti targalt valitud lühtrid. Kuid kõiki neid võib vältida. Uue lambi valikul või vana lambi asendamisel pidage meeles, et ostu korral tuleks juhinduda selle suurustest, mitte aga hinnast. Kui aga pöörata tähelepanu vaid hinnale, võib hiljem kokku põrkuda sellega, et valitud toode ruumi üldsegi ei sobi. Seetõttu tuleb arvesse võtta ka toas olevat päevavalgust, valgustusseadme suurust ja mõõtmeid ning akende arvu. Tänu sellele õnnestub valida ideaalse variandi igaks olukorraks.  

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga