Decoration

Skandinaavia stiilis valgustus. Ilu on loomulikkuses.

Tulip 130936 M 001

Skandinaavia stiilis valgustus. Ilu on loomulikkuses.

 Skandinaavia interjööristiil sai alguse 19. sajandil Põhja-Euroopa riikidest ja 20. sajandi 50. aastateks oli see  muutunud populaarseks ka väljaspool Skandinaaviat ning see ei lähe enam moest.

Diablo 1166421 M 003

Diablo 1166421 M 003

Skandinaavia stiil võlgneb oma ilmumise põhjapoolsete riikide Norra, Taani, Rootsi kliimale. Lühikesed suved ja pikad pimedad talved sunnivad kodu kujundamisel tähelepanu pöörama heledatele ja loomulikele värvidele. Ei kuhjata kokku ebavajalikke detaile, vaid jäetakse palju ruumi valgusele ja õhule. Meeleolu loomiseks kasutatakse mõnda värviaktsenti. See ei lase tujul langeda vihmastel suvepäevadel ning pikkadel pimedatel sügis- ja talveõhtutel. Samad põhimõtted kehtivad ka valgustite valikul.

 Lisaks toetub Skandinaavia stiil kolmele sambale: mugavus; kättesaadavus, mitte elitaarsus; loomulik ilu.

 Skandinaavia stiilis interjöör eeldab palju vaba ruumi ja loomulikku valgust. Valitakse lakoonilise välimuse ja  erineva võimsusega valgustid ning igasse ruumi sobitatakse vastavad mudelid. Põhivärvid on loomulikud.

 Valgustus  mängib Skandinaavia stiili filosoofilises käsitluses olulist rolli. Ruumi õige valgustatus on see,  mis selles stiilis interjööri luues tuleks saavutada. Seetõttu leidub Skandinaavia interjööris alati hulganisti igasuguseid valgusteid: seinalambid, põrandalambid, rippvalgustid.

Gloria 42761018 M

Gloria 42761018 M

 Kui proovida sõnastada Skandinaavia stiili tähtsaimat põhimõtet, siis kõlab see nii: rohkem vaba ruumi ja valgust. On hea, kui ruumis on suured aknad, mis annavad palju loomulikku valgust, aga kui neid pole, aitavad õigesti valitud valgustid seda ülesannet täita. Skandinaavia stiilis valgustid on üldjuhul  kujult lihtsad, naturaalsetes värvides ja sobivad võimalikult hästi interjööri. Meie valdavalt pimedas kliimas on piisava ja mugava valgustuse saavutamiseks vaja kasutada mitmetasandilisi valgusteid: lae-, seina-, lauavalgusteid,  esemete ja interjööri valgustust.

 Skandinaavialik lähenemisviis eeldab, et valgustid valitakse siis, kui remont on juba tehtud ja mööbel välja valitud. Nii toimides on lihtsam otsustada, kas konkreetsesse ruumi  on vaja seintega sama värvi valgustit või  pilku köitvat eredat valguslaiku.

 Oluline on märkida, et mõnikord võivad Skandinaavia stiilis valgustid näida kujult keerulised ja kummalised, kuid tähelepanelikult vaadates saame aru, et tegemist on looduse motiividega – artišokk, tulp või käbi. Praegu on valgustite turul palju selliseid mudeleid ja need sobivad orgaaniliselt interjööri.

Tulip 130936 M2

Tulip 130936 M2

 Ja siiski on selle stiili puhul peamine funktsionaalsus, mitte ilu. Skandinaavia stiilis ei leidu ekstravagantset lühtrit, mis võtab palju ruumi ja annab samas vähe valgust.

 Skandinaavia stiilis valgustite valmistamiseks kasutatakse puitu, kangast, metalli ja isegi kivi.

 Meie e-poest lightcocnept.ee leiate hulga suurepäraseid Skandinaavia riikidest pärit tootjaid ning meil on hea meel jagada teiega neid valgustikollektsioone:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *